TEKLİF AL EN

23.3.2023

Konut almak, ev sahibi olmak kuşkusuz hayatta alabileceğimiz en önemli kararlardan birisi. Böylesi önemli bir karar alıp konut almak ve ev sahibi olmak istediğimizde cevaplanması gereken en önemli soruların başında “konut satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?” gelmektedir. Gayrimenkul yatırımlarınızda gelecek risklerden korunmanız için bu soruyu cevaplamaya çalışacağız. 

Konut Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olarak konut alırken temelde iki konuya dikkat etmenin önemine değineceğiz: Evin değeri ve taşınmazın yasal durum analizinin doğru yapılmış olması.  Taşınmazın yasal durum analizi ekspertiz raporu ile belirlenebilir.

Evin değerini belirlerken en çok kullanılan yöntemlerden birisi Pazar Yaklaşımıdır (satışların karşılaştırılması yaklaşımı). Bu yaklaşımda konu mülke emsal (benzer) mülkler araştırılmak suretiyle yaşı, konumu, alanı, daire tipi, katı, fiziki durumu gibi birçok kriter değer belirlemede dikkate alınır. 

Tapuda sorun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Ekspertiz için mülkün yasal durum analizi konusunda da kurum araştırmaları yapılır. Gayrimenkul ile ilgili ülkemizde yasal düzenleyici kuruluşların başında Tapu Müdürlüğü ve Belediyeler gelir. Malik onayı ve muvafakati doğrultusunda tapu kayıtlarında yapılacak inceleme ile konutun satışına engel bir kayıt olup olmadığı ve varsa kullanımı ile ilgili kısıtlar dahil hukuki süreçleri incelenebilir. Ayrıca tapu müdürlüğündeki projesi ile karşılaştırma yapılmak suretiyle konutun yerinin doğruluğu tespit edilir.

Ev alırken belediyede nelere dikkat edilmeli?
 
Belediye araştırmasında ise iki temel konuya değinebiliriz. Birincisi imar durumu. Gelecekte mülkünüzü yenilemek ve kentsel dönüşüm işleminin söz konusu olduğu zaman mülkün konumlandığı parselin imar durumu kritik konuların başında gelir. 

İkincisi ise konutun imar arşiv dosyasında yapılacak incelemedir. Malik onayı ve muvafakati doğrultusunda imar arşiv dosyasında konuta ait yapı ruhsatı ve iskân belgesi (mevzuata uygun tamamlanan yapılar için düzenlenen yapı kullanma izin belgesi) edinilip edinilmediği veya konutla ilişkili olumsuz bir evrak (yapı tatil zaptı, encümen kararı vb) düzenlenip düzenlenmediği gibi konular araştırılabilir. 
 
Konut alırken dikkat etmemiz gereken bu iki temel konuya uzmanlar olarak gayrimenkul değerleme raporlarında yer vermekteyiz. 

Temel bilgilere değinmeye çalıştığımız bu yazı hakkında ve daha fazla sorularınızla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.